اخبار و مقالات

تفاوت دایرکت درایو ، BLDC و تسمه ای

تفاوت ماشین های لباسشویی : تسمه ای ، direct drive و BLDC

تکنولوژی های مورد استفاده در ماشین های لباسشویی در دو نوع تسمه ای و بدون تسمه است.

نسل اول ماشین های لبایشویی از نوع  تسمه ای بوده است که انتقال قدرت از طریق یک واسط یا پولی از موتور به مخزن انجام می شود.در تکنولوژی بدون تسمه که(Direct Drive) از تکنولوژی (Brushless DC Motor) یا موتورهای BLDC (که به آن موتورهای جریان مستقیم بدون جاروبک) گفته می شود. استفاده شده است.انتقال نیرو به صورت جریان مستقیم می باشد.

طبقه بندی موتورهای مورد استفاده در ماشین های لباسشویی

1-موتور تسمه ای یا زغالی
که نحوه انتقال نیرو از موتور به درام(مخزن) ماشین لباسشویی توسط تسمه انجام  می شود که هم صدای بالایی تولید میکند و هم مصرف انرژی بالایی دارند.

2-موتور بدون تسمه(Direct Drive)
در این موتور ها تسمه حذف شده است که باعث کاهش مصرف انرژی و کاهش لرزش و صدا شده است.این عوامل منجر به افزایش راندمان این نوع موتورها شده است.نوع انتقال جریان برق به صورت مستقیم است و در سیم پیچ موجود در موتور، قطر سیم ها زیاد است که باعث شده است عمر این موتور ها طولانی باشد.

3-موتور BLDC همان موتور های انتقال نیرو با جریان مستقیم است که توسعه داده شده است.
در تکنولوژی بدون تسمه که از (Brushless DC Motor) یا موتورهای BLDC (که به آن موتورهای جریان مستقیم بدون جاروبک) گفته می شود.این نوع موتور ها از نوع (Direct Drive) است که توسعه یافته است و با بهبود این نوع موتور ها میزان کارایی افزایش یافته است و میزان نویز و صدا کمتر شده است و این نوع موتور با دوام تر می با شد.

ماشین لباسشویی تسمه ایWhashing machine

اولین نسل از ماشن های لباسشویی از نوع تسمه ای بوده است، منظور از تسمه ای بودن این است که حرکت موتور و در ادامه حرکت دیگ به این صورت انجام می شود.کارکرد موتورهای تسمه ای به این صورت است که با قطعه ای به نام پولی قدرت درو موتور از موتور بوسیله تسمه به دیگ ماشین لباسشویی منتقل می شود.

 

ماشین لباسشویی با موتور Direct Drive
این نوع موتور ها از سال 2000 وارد بازار شدند که د ر ماشین های بدون تسمه استفاده شد.نحوه انتقال نیرو از موتور، مانند ماشین های لباسشویی با تسمه با پولی نیست بلکه بدون و اسطه و از طریق یک شفت انتقال نیرو ر ا انجام میدهد این موتورها پر قدرت هستند همچون قابلیت کنترل‌پذیری بالا و بهره‌‌وری و راندمان بالا با استقبال فراوانی روبه‌رو شده‌اند. مزیت دیگر این موتورها توانایی آن‌ها در صرفه‌جویی در انرژی است.

 

 

مزایا و معایب
1- تسمه ای
2- Direct Drive
BLDC-3

 

1-تسمه ای
تعمیر آسان نسبت به موتورهای بدون تسمه
صدا و لرزش زیاد به دلیل انتقال نیرو از طریق پولی
به علت خرابی تسمه عمر این نوع موتورها کوتاه تر است.که با تعویض تسمه و بررسی دوره ای می توان جلوگیری کرد.

2- Direct Drive
مصرف انرژی کمی دارند زیرا تعداد قطعات نسبت به موتورهای تمسه ای کمتر است.
این موتورها ب دلیل ساختار متفاوت و تکنولوژی جدیدی دارند علاوه بر کاهش انرژی عمر بالایی دارند.
ماشین لباسشویی با این نوع موتور ها بازدهی و راندمان بالاتری دارند.
لباسشویی های بدون تمسه یا  از نوع Direct Drive لرزش و صدای کمتری دارند.

 

این نوع از ماشین‌های لباسشویی به دلیل تفاوت در نوع موتور و سیستم کنترل قدرت، قیمت بالاتری دارند.
به دلیل تکنولوژی جدیدی که دارند هزینه تعمیرات بالایی هم دارند.اگر در این نوع موتورها چرخ دندها بشکند باید کل موتور تعویض شوند. که شرکت ها عموما این نوع موتورها را گانتی بالایی ارائه می هند.

نحوه کارکرد ماشین های لباسشویی بدون تسمه با تکنولوژی (BLDC)

در ماشین های لباسشویی نسل اول،دیگ شستشو توسط تسمه همراه با پولی حرکت می کرد که این امر باعث ایجاد صدا و لرزش زیاد در این نوع از ماشین های لباسشویی می شد.با توسعه موتور های AC,DC  و در ادامه موتورهای BLDC لرزش و صدا از بین رفته است.این نوع موتورهای با نیروی آهنربا و مگنت کار میکند و عملا سایش و فرسودگی تسمه وجود ندارد زیرا کلا تسمه در این نوع موتورها و ماشین های لباسشویی حذف شده است.

این نوع موترهای قدرت و سرعت بالایی دارند.که باعث می شود لباس ها در کوتاه ترین زمان ممکن با بهترین کیفیت شستشو شود.همچنین با توسعه تکنولوژی در ماشین های لباسشویی جدید،سنسورهایی را در ماشین های لباسشویی های BLDC  تعبیه کرده اند که باعث شده است برنامه های شستشو به دقت بالایی انجام شود.

از دیگر مزایای ماشین های لباسشویی با این تکنولوژی می توان گفت که این ماشین لباسشویی‌های بدون صدا دارای مزایای زیادی می‌باشند که یکی از مهمترین و معروف‌ترین مزایای ماشین لباسشویی‌های بدون تسمه راندمان مفید بالای آنها می‌باشد. این نوع ماشین لباسشویی‌ها با تکنولوژی فوق العاده‎ای که در ساخت آنها استفاده شده این قابلیت را دارند، که با قدرت ماکزیمم گشتاور به صورت پیوسته برای مدتی طولانی کار کند، بدون آنکه به ان آسیبی وارد شود.مزیت بعدی این ماشین لباسشویی‌ها قدرت کنترل پذیری برای هر میزان از چرخش و قدرت برای شستشو است.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *